ВГО «Успішна Україна» оголошує
конкурс фотографій

Новини

RSS 2.0 RSS 2.0

Наші партнери



Громадський рух "Моя Україна"
18 березня 2009

Установчі засади громадського руху «Моя Україна»

Місія руху

Сприяння побудові в Україні конкурентоспроможного справедливого суспільства, сила якого ґрунтується на можливості самореалізації кожного громадянина і довірі громадян одне до одного і до влади. Більшість громадян зможуть сказати про таку країну: «Це Моя Україна!»

Мета руху

Згуртування громадян навколо національної стратегії «Україна – 2020» і створення умов для стрімкого гармонійного розвитку українського суспільства.

Цілі руху

1.     Забезпечити розробку і прийняття законом національної стратегії розвитку «Україна – 2020», яка стане могутнім інструментом об’єднання громадян і регіонів України.

2.     Систематизувати протестні громадські рухи в Україні шляхом об’єднання для спільної роботи над громадським проектом основ стратегії «Україна – 2020».

3.      Створити постійно діючі дорадчі органи при органах влади з питань стратегії (Національна стратегічна асамблея) і конкурентоспроможності (Інститут конкурентоспроможності) і забезпечити ефективний громадський контроль за реалізацією стратегії «Україна – 2020».

4.     Добитись від влади прийняття програми невідкладних антикризових заходів, що ґрунтуються на положеннях національної стратегії «Україна – 2020» із урахуванням пропозицій руху.

5.     Забезпечити фокусування уваги суспільства на стратегії розвитку країни і структурних реформах, відвернувши її від облич і сварок політиків.

6.     Показати суспільству можливість створення об’єднань громадян, що працюють в інтересах служіння народу України, використовують прозорі європейські норми фінансування, будують взаємні відносини на основі толерантності, справедливості і довіри.

Учасники (суб’єкти) руху

Громадські і експертні організації, галузеві асоціації, непарламентські політичні партії, засоби масової інформації.

 

Об’єкти руху

Українська влада (Верховна Рада України, Уряд, Президент, органи суду, всі парламентські політичні партії, місцеві органи влади, а також великий олігархічний бізнес, що пов’язаний з владою) як об’єкт для вимог руху, а також засоби масової інформації і всі громадяни України як об’єкти впливу руху.

Ресурси

Учасники руху здійснюють діяльність за рахунок власних людських ресурсів, коштів і інформаційних засобів. До 1 липня 2009 року не передбачається організаційне оформлення руху. Робоча група з організації руху, створена 17 лютого 2009 р, працює на громадських засадах.

Інструменти дій руху

Організаційна і агітаційна робота учасників руху, Інтернет сайти учасників руху, ЗМІ, листи з вимогами до влади (з розміщенням у ЗМІ), дорадчі органи при владних інституціях (в тому числі, нові, що будуть створені за ініціативою руху – Національна стратегічна асамблея (чи інший дорадчий орган з питань стратегії), Інститут конкурентоспроможності). Створюється Інтернет – сайт руху.

 

Що робити? Сутність і план дій руху

1.     У грудні 2008 р – лютому 2009 р ВГО «Успішна Україна» і ГО «Рада конкурентоспроможності України» виконано, в основному, підготовчу роботу. Сформульовані вимоги до основ стратегії «Україна – 2020», за яких можлива організація громадського руху.  Стратегія «Україна – 2020» - це документ національного значення, що не змінюється при змінах влади (встановлюються прозорі механізми щорічного коригування стратегії). Тому в стратегію включаються тільки ті положення, що обєднують громадян і регіони України. Стратегія має бути зрозумілою суспільству. Наявні стратегії  («Український прорив» БЮТ, «Україна – 2015» ГО «Український форум» і інші), майже досконалі з наукової точки зору, нажаль, не концентрують увагу на обмеженому колі реформ, без здійснення яких неможливий подальший ефективний розвиток країни.  Зміст цих документів важко пояснити виконавцям – широким колам громадськості. Відомо, що стратегія, яку не зрозуміють і не сприймуть виконавці – приречена.  Тому поруч з ґрунтовною обємною стратегією  «Україна -  2020» має бути компактний документ – «Основи стратегії «Україна – 2020», в розробці якого можуть взяти участь широкі кола суспільства. Основними складовими такого документу будуть до 30 положень: основні риси України – 2020 і структурні реформи. Реформи формулюються не як розмиті цілі чи добрі наміри, а як конкретні зрозумілі широкому загалу «рецепти ліків для України», які нескладно закріпити законом, пояснити громадянам, забезпечити контроль виконання з боку суспільства. З метою систематизації реформ пропонується використовувати систему показників конкурентоспроможності Інституту розвитку менеджменту (Лозанна)  і ГО «Рада конкурентоспроможності України».

2.     На протязі лютого – березня 2009 р учасники руху розробляють свої варіанти основ стратегії «Україна – 2020» і програми невідкладних антикризових заходів, узгоджують їх між собою за спеціальним алгоритмом.

3.     31 березня 2009 р учасники руху передають узгоджений проект «Основи стратегії «Україна – 2020» владі (Верховній Раді України, Уряду, Президенту, органам суду, всім парламентським політичним партіям, місцевим органам влади, а також великому олігархічному бізнесу, що пов’язаний з владою) з наступними вимогами:

-           До 1.07.2009 р розробити і прийняти законом стратегію «Україна – 2020», узгоджену з нашим громадським проектом;

-          Прийняти до уваги програму невідкладних антикризових заходів, що ґрунтується на положеннях національної стратегії «Україна – 2020» із урахуванням пропозицій руху;

-          До 1.07.2009 р створити постійно діючі дорадчі органи при органах влади з питань стратегії (Національна стратегічна асамблея) і конкурентоспроможності (Інститут конкурентоспроможності), забезпечити дієві механізми вивчення і виконання пропозицій дорадчих органів владою.

4.     Якщо влада виконає ці вимоги, учасники руху організують контроль виконання стратегії «Україна – 2020», використовуючи існуючі і новостворені дорадчі органи.

5.     Якщо влада не виконає ці вимоги, громадський рух розгляне можливість застосування законних методів тиску на владу – організація референдуму, перехід до нової ефективної системи державної влади шляхом скликання Установчих зборів (Конституційної асамблеї) і інші, з переходом до вирішення завдання побудови справедливої конкурентоспроможної України політичним шляхом. Рух створить нову політичну силу на базі узгоджених у суспільстві стратегії «Україна – 2020», або приєднається до існуючої партії, яка прийме (в основному) цю стратегію. Прийняття і виконання стратегії «Україна – 2020» стане головною передвиборчою обіцянкою цієї партії.

 

 

Як робити? Особливості реалізації руху

(на прикладі Основ стратегії «Україна – 2020» від ВГО «Успішна Україна» (проект «Моя успішна Україна» («Очищення через кризу») www.uspih.org.ua)

Ми усвідомлюємо складність ситуації в країні. Світова фінансово – економічна криза вдарила по Україні дуже боляче, тому що основні ланки суспільства виявились до неї не готові: система влади недосконала і неефективна, економіка слабка і надто залежить від декількох сировинних галузей, влада і бізнес, вражені корупційним раціоналізмом, не здатні стати конкурентоспроможними, суспільство роз’єднане і розчароване  внаслідок несправедливості і недовіри до влади і бізнесу.  Відсутність стратегії розвитку і нестабільність, джерелом якої вже багато років є українська влада, не дають можливість громадянам і бізнесу повірити в майбутню Україну. Результат на початку 2009: виробництво і ВВП падають, грошей в бюджеті обмаль. Судячи зі світових тенденцій, ситуація може погіршуватись, справжня криза може бути  попереду. Україна – на краю прірви.  Кого не постав до влади, її сьогоднішніми неефективними інструментами проблем не вирішиш: бюджет будуть витрачати неефективно (мяко кажучи), податки сплачувати не будуть, в Україну гроші не вкладатимуть, за комунальні послуги не платитимуть… На порядку денному сьогоднішньої України  два досить вірогідних сценарія розвитку: «Хаос – Мародерство - Рятуйся хто може»  і «Диктатура».

Ми пропонуємо третій сценарій – сценарій згуртування і продуктивної роботи демократичного суспільства.  Реалізувати цей сценарій непросто.  Потрібна копітка робота всіх потенційних учасників руху і суспільства навіть для того, щоб усвідомити сутність реалізації нашого сценарію. Просимо знайти час і вивчити наші непрості пропозиції. Немає простих виходів із складної ситуації, в якій опинилась країна.

Ми розраховуємо на те, що людям, які стоять на краю прірви, притаманна здатність одуматись. Наш рух пропонує одуматись в першу чергу владі:  Верховній Раді України, Уряду, Президенту, органам суду, всім парламентським політичним партіям, місцевим органам влади, а також великому олігархічному бізнесу, що пов’язаний з владою. Влада до 1 липня 2009 року має відкласти сварки, прибрати свої обличчя з екранів телевізорів і стати до роботи:

-          Усвідомити реальний стан України і світу, можливості і загрози майбутнього, намалювати образ справедливої конкурентоспроможної України – переможця у 2010 – 2020 роках і надалі  і розробити програму реформ – шлях до неї.  Це буде стратегія «Україна – 2020» - гарантія стабільного розвитку;

ü      Деякі з рис країни – переможця у 2020 р у редакції ВГО «Успішна Україна»: Справедлива держава, де плодами розвитку користуються всі громадяни і їх нащадки. В країні утворена атмосфера довіри між різними верствами суспільства, сформується так званий «соціальний капітал». Держава слугує громадянам. Створено ефективну систему державної влади і країною управляють державні діячі, що піклуються про її майбутнє. Раціональний здоровий спосіб життя. Обмеження надмірного споживання,  захист навколишнього середовища. Конкурентоспроможні українські товаровиробники, що задовольняють значну частку внутрішнього ринку і експортують товари і послуги у таких галузях: машинобудування і інші металовитратні галузі, продовольство, продукти хімії, біотехнології і фармацевтика, інформаційно – комунікаційні технології, транспорт, в тому числі транзит.  

-          Основною складовою стратегії  «Україна -  2020» стане програма структурних реформ. Реформи формулюються у вигляді конкретних «рецептів», які нескладно закріпити законом, пояснити громадянам, забезпечити контроль виконання з боку суспільства.  Перший етап невідкладних реформ – до відповідальної, прозорої, ефективної влади і справедливості в суспільстві.  Приклад першочергових «рецептів» цього етапу: «одна гілка виконавчої влади (Уряд чи Президент)», «вибори депутатів за відкритими списками», «депутатська недоторканність», «обов’язкове декларування доходів і витрат партій, політиків, чиновників», «суворі невідворотні покарання за порушення закону політиками, чиновниками, суддями», тощо.  Другий етап реформ – до конкурентоспроможного бізнесу.  Це «рецепти» на кшталт: «спрощення оподаткування і зменшення ставок податків в 2 рази при суттєвому підвищенні відповідальності за ухиляння від оподаткування»,  «обов’язковий продаж валютної виручки експортерами сировинних товарів», «експортне мито на сировину із спрямуванням надходжень в банк розвитку для забезпечення кредитування українських товаровиробників і інноваційних проектів», «ставки кредитів для українських товаровиробників , що відповідають ставкам світових конкурентів», тощо. Реформи другого етапу запроваджуються тільки у випадку прийняття і переходу в стадію активної реалізації реформ першого етапу.  Розробляються структурні реформи («рецепти») в інших сферах життя. Реформи  увязують  одна з одною, вишикують у часі відповідно до Стратегії «Україна – 2020» і закріплюють законом.

Якщо влада одумається і виконає завдання Руху (щонайменше, пройде перший етап реформ), суспільство побачить: влада і олігархічний бізнес схаменулись і почали очищення, роботу на благо суспільства. Тоді одумаються неолігархічний великий, малий і середній бізнес:  отримавши гарантії стабільності і розвитку країни від влади, вони  використають  всі наявні можливості для розвитку і підвищення конкурентоспроможності в інтересах власників і робітників. Запрацюють податкові механізми. Податкові надходження збільшаться в рази. Громадяни повірять владі і бізнесу, заспокояться, понесуть гроші в банки, вкладуть їх в акції українських підприємств, візьмуть участь у фінансуванні об’єктів Євро – 2012 (якщо влада додумається зробити їх відкритими акціонерними товариствами), куплять держоблігації (можливо, на початковому етапі – під заставу державної нерухомості), сплатять комунальні послуги за ринковими тарифами… Країна запрацює як здоровий організм.  

Відзначимо, що запропонований підхід, не зважаючи на його складність, не є дорогим для суспільства. Більшість реформ майже безкоштовні, тому що направлені не на розподіл ресурсів, яких зараз і в перспективі буде обмаль, а на створення умов для продуктивної роботи. Природно, втратять олігархи і сучасні політики. Але вони отримають перспективу перетворитись в конкурентоспроможних бізнесменів і державних діячів (звичайно, якщо одумаються). Такої перспективи  вони можуть не мати у випадках, якщо події в країні розвиватимуться за іншими вказаними вище сценаріями.

Як вийти з кризи?

Головне, на нашу думку – усвідомити «Куди?». На нашу думку, тільки те суспільство, яке має народитись в результаті руху «Моя Україна» – згуртоване, з образом майбутньої країни в голові  і з розумінням шляху до неї – здатне не тільки сприйняти важкі, часто непопулярні антикризові заходи і подолати кризу, а й використати шанс розвитку, який криза нам дає. Тому програма антикризових заходів для України має бути написана з розрахунком саме на запропонований сценарій згуртування і продуктивної роботи суспільства, що ґрунтуватиметься на структурних реформах стратегії «Україна – 2020». Невідкладна реалізація першого і другого етапів стратегічних реформ дасть змогу покласти край розкраданням, лобістським спробам розтягнути дуже маленький кризовий бюджет, популізму і стануть найважливішими антикризовими заходами.  Решта очевидна: обмеження державних витрат, економія в інших сферах, не пов’язаних із споживанням продукції українського виробництва,  гасіння кризових пожеж за визначеними наперед правилами, стратегічний розвиток не за рахунок роздачі бюджетних грошей, а за рахунок створення умов для розвитку в потрібному напрямку. Жага людей, бізнесу до виживання і розвитку здолає яку завгодно кризу. Створіть умови і не заважайте їм!

Рух «Моя Україна» підставить плече  суспільству у важкий кризовий час

 До 31 березня 2009 року учасникам руху треба виконати величезну роботу. Ініціатори руху розуміють, наскільки складно жити зараз – під час кризи – всім потенційним учасникам руху, наскільки важко їм повірити в можливість очищення влади. Тому просимо розглядати роботу в русі як один з видів громадських робіт – будівництво доріг, що можуть бути популярними під час кризи. Але ми будуватимемо не просту дорогу, а шлях до майбутньої справедливої конкурентоспроможної України.   Давайте покажемо, що ми – громадськість – можемо зробити ще один Вчинок в ім’я майбутнього нашого і наших дітей.  Давайте доведемо собі, владі, громадянам: слова «узгодження», «об’єднання», «згуртування» , «системність», «стратегія» - мають право на життя в українському суспільстві! І якщо учасників руху буде не одиниці, а сотні – влада нас почує. Не почує – рух буде діяти політичними методами і все одно досягне мети, бо не можуть недолугі сучасні українські еліти згубити таку країну. Здорові сили у суспільстві переможуть!

Алгоритм узгодження проектів основ стратегії «Україна – 2020» між учасниками руху

Основні дії і заходи:

- Кожен учасник формулює риси  України – 2020 і  програму реформ – свій проект «Основи стратегії «Україна – 2020» і проект невідкладних антикризових заходів «Антикриза -2012». З метою уніфікації реформ пропонується використовувати методику  Інституту розвитку менеджменту (Лозанна) і групувати реформи у 4 сферах: Ефективна влада, Ефективний бізнес, Макроекономічна динаміка і Інфраструктура;

- Версія ВГО «Успішна Україна» міститься в програмі «Моя успішна Україна» www.uspih.org.ua Це – початкове значення «проекту реформ» за версією ВГО «Успішна Україна». Таких проектів може бути багато (скільки учасників руху, стільки проектів, навіть при одному й тому ж образу майбутньої України);

- В основу роботи найпростішої системи аналізу, корекції, узгодження проектів можна покласти метод послідовних ітерацій з «суспільно – політичними нюансами». Працює він таким чином:
Перша ітерація: Організація «А» вивчає версію проекту ВГО «Успішна Україна» (Проект «Основи стратегії «Україна – 2020» і проект невідкладних антикризових заходів «Антикриза -2012») і формулює свої пропозиції. Ті риси України – 2020 і реформи, що співпадають, стають спільними. По тим, що – ні, відбувається дискусія і приймаються консенсусні рішення.
У узгоджений проект - результат першої ітерації - включають також риси і заходи, по яким не досягнуто консенсусу, з індикаторами приналежності до організації (партії);

Друга  і наступні ітерації – аналогічно за участю інших організацій. З метою обмеження кількості заходів, по яким не досягнуто консенсусу, можна відкидати ті, які не набирають встановленого мінімуму прихильників. Але тут має працювати механізм захисту від рокових помилок. Збереження переліку заходів, по яким не досягнуто консенсусу, виглядає більш демократичним.
-
Створюється інтернет – сайт з висвітленням результатів руху: показувати результати кожної ітерації, тощо;

-                     25 – 30 березня 2009 р проводиться підсумковий круглий стіл за участю всіх учасників руху. Затверджується звернення з вимогами до влади. До звернення додаються узгоджені Основи стратегії «Україна – 2020» і програма невідкладних антикризових заходів.

Учасники руху звертаються до засобів масової інформації за підтримкою

Просимо безкоштовно інформувати суспільство про розвиток руху. Разом ми зможемо зфокусувати увагу суспільства на стратегії і структурних реформах, відвернувши її від облич і сварок політиків.

 



Коментарі

Захист від спаму *
 
УКР   РУС   ENG
пошук




e-mail:

© 2004-2007 ВГО "Успішна Україна". Усі права на матеріали, що знаходяться на сайті, охороняються у відповідності з законодавством України. У разі будь-якого використання матеріалів сайта, гіперпосилання на www.uspishnaukraina.com.ua є обов'язковим.